Dlaczego Surowce kosmetyczne są tak ważne?

Na przestrzeni ostatnich lat zauważa się, że liczba osób borykających się z nadmiernym wypadaniem włosów rośnie z roku na rok. Problem ten diagnozuje się w momencie gdy dzienna ilość 50-100 utraconych włosów jest znacznie przekroczona. W związku z tym możliwe jest również widoczne przerzedzenie na skórze głowy oraz osłabienie kondycji włosa (matowość, szorstkość, plątanie się). 

W dzisiejszych czasach istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do tego zjawiska.
Wśród nich możemy wyróżnić:

  • predyspozycje genetyczne,
  • stres,
  • zanieczyszczenia środowiska,
  • przetworzona żywność,
  • stosowanie poszczególnych leków np. hormonalnych,
  • niedobory w organizmie,
  • nieprawidłowa pielęgnacja (ciasno spięte włosy, niedokładne mycie skóry głowy, stosowanie nieodpowiednich produktów myjących). 

W odpowiedzi na rosnący problem, rynek produktów kosmetycznych nie pozostaje obojętny i na bieżąco stara się sprostać oczekiwaniom konsumentów tworząc coraz bardziej doprecyzowane i innowacyjne formuły kosmetyków z surowców kosmetycznych do skóry głowy i włosów. 

Surowce kosmetyczne a pielęgnacja.

Podstawą pielęgnacji włosów jest szczególne zadbanie o skórę głowy. Należy podkreślić, że mocne, gęste i lśniące włosy są oznaką zdrowej skóry głowy. Każde zaburzenie na jej poziomie może przyczyniać się do utraty włosów oraz ich jakości. Dlatego warto, aby marki kosmetyczne edukowały swoich klientów w tym zakresie, proponując im odpowiednie formulacje dedykowane do ich potrzeb. 

W pielęgnacji skóry głowy niezwykle istotnym etapem jest jej odpowiednie oczyszczanie. Podstawowym krokiem jest peeling skalpu.
Tak jak w przypadku skóry twarzy, skórę głowy również powinniśmy regularnie poddawać procesowi złuszczania, czyli oczyszczania jej z martwego naskórka oraz zalegającego sebum. Standardowe peelingi do skóry głowy mogą zawierać w swoim składzie podobne składniki aktywne co preparaty złuszczające skórę twarzy np. popularne enzymy- bromelainę oraz papainę.

Sprawdzą się one w przypadku osób borykających się z nadmiernym przetłuszczaniem skóry głowy lub u osób, które chcą jeszcze bardziej zadbać o kondycję swoich włosów.
Z kolei skóry problematyczne, u których występuje np. łupież, wymagają zdecydowanych rozwiązań. Z pomocą przychodzi wtedy kwas salicylowy, który oprócz zdolności do złuszczania martwego naskórka, wykazuje właściwości bakteriobójcze.

Zatem w połączeniu z innymi substancjami aktywnymi doskonale sprawdzi się w walce z wcześniej wspomnianym łupieżem, a także łojotokowym zapaleniem skóry.

Mikrobiom a utrzymanie prawidłowego stanu skóry głowy.

Na prawidłowy stan skóry głowy wpływa nie tylko jej regularne złuszczanie, ale również utrzymanie prawidłowego mikrobiomu na jej powierzchni.
Stosowanie produktów zawierających w swoim składzie surowce pochodzenia roślinnego m.in. tarczycy bajkalskiej i morwy białej pozwala kontrolować optymalny poziom bakterii wchodzących w skład mikrobiomu m.in. poprzez hamowanie namnażania się bakterii z grupy Staphylococcus Aureus.

Kolejnym, popularnym surowcem roślinnym wykorzystywanym w produktach pielęgnujących włosy i skalp jest kurkuma. Wyciąg z kłącza kurkumy charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwzapalnymi, a także regeneracyjnymi. Warto podkreślić fakt, że Curcuma Longa jest jedną z najbardziej przebadanych roślin w biomedycynie.
Odpowiednio wyizolowane fitopeptydy z kłącza kurkumy potrafią wytworzyć optymalne mikrośrodowisko sprzyjające porostowi włosów. Kurkumina znajdzie swoje zastosowanie zarówno w szamponach do wrażliwej skóry głowy lub przeciw nadmiernemu wypadaniu włosów, odżywkach/kondycjonerach o silnie regenerujących właściwościach czy wcierkach wspomagających porost nowych włosów.

Jak pobudzić krążenie krwi w skórze głowy?

Oprócz wyżej wymienionych działań, warto również zadbać o pobudzenia krążenia krwi w skórze głowy. Osłabione krążenie powoduje zaburzenia w dostarczaniu odpowiedniej ilości tlenu oraz potrzebnych substancji odżywczych do mieszków włosowych. Przyczynia się to do wypadania nadmiernej ilości włosów.
Wśród surowców, które pobudzają mikrokrążenie skóry głowy wymienia się m.in.:

  • wyciąg z arniki górskiej,
  • owoców ostrej papryki,
  • rdestu chińskiego,
  • jagody Goji,
  • liście zielonej herbaty. 

Obok surowców pochodzenia roślinnego, w składzie produktów do włosów istotną rolę pełnią również peptydy. Wśród grupy peptydów znajdujących zastosowanie w pielęgnacji skóry głowy wymienia się Myristoyl Hexapeptide-16.
Peptyd ten znacząco stymuluje ekspresję genów keratyny. Powodując wzrost komórek oraz wydzielanie czynników wzrostu, celem poprawy wyglądu włosów (w tym rzęs) poprzez ich pogrubienie i wydłużenie. Dodatkowo wykazuje działanie zapobiegające wypadaniu włosów. 

Świadomość konsumentów dotycząca pielęgnacji włosów jest coraz większa. Klienci nie tylko dbają o kondycję włosów, ale również o skórę głowy. W związku z tym producenci powinni zwrócić uwagę na obecnie panujące trendy wśród surowców kosmetycznych i dostosować swoją ofertę pod potrzeby klientów. W tym przypadku wybór odpowiednich surowców aktywnych jest kluczową kwestią w tworzeniu gamy produktów pielęgnacyjnych, charakteryzujących się ukierunkowanym działaniem. 

Jeżeli są Państwo zainteresowani użyciem wyżej wspomnianych składników w formulacjach Państwa produktów kosmetycznych. Firma Kaczmarek-Komponenty posiada surowce kosmetyczne w swojej ofercie. 

W celu uzyskania dodatkowych informacji, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami handlowymi: 

 

Joanna Makowska –  Doradca ds. surowców kosmetycznych 

e-mail: j.makowska@komponenty.eu

Aleksandra Błaszkowiak – Doradca ds. surowców kosmetycznych

e-mail: a.blaszkowiak@komponenty.eu