Brokuł wymieniany jest na liście najzdrowszych na świecie warzyw. To za sprawą luteiny oraz witamin B2 i C, które chronią wzrok, a także chromu niezbędnego do utrzymania prawidłowej gospodarki węglowodanowej organizmu. Tym, co wyraźnie odróżnia brokuł od innych warzyw, jest wysoka zawartość sulforafanu.

brokułWarzywa i owoce w diecie ogrywają kluczową rolę w dbaniu o dobre zdrowie i samopoczucie. Dzięki swojemu bogatemu składowi brokuł jest tego najlepszym przykładem. Luteina zapewnia dobrą formę oczom i skórze. Wzrok wzmacniają też witaminy B2 i C. Chrom natomiast odgrywa rolę strategiczną. To jednak sulforafan może mieć największe znaczenie. Uważany jest bowiem za główny aktywny składnik w brokułach. Może aktywować enzymy detoksykacji, chronić przed wolnymi rodnikami, pomagać w profilaktyce nowotworowej, jak również w leczeniu raka. Zwalczając bakterię Helicobacter pulori zapobiega również wrzodom żołądka.

Sulforafan jest związkiem powstającym w wyniku reakcji chemicznej glucorafaninu (prekursora) i mirozynazy – zawartego w brokule enzymu. Żucie lub siekanie surowego warzywa umożliwia zmieszanie prekursora i enzymu, co prowadzi do powstania sulforafanu. Stąd duża zawartość tego związku w surowych brokułach. Z kolei na obróbkę termiczną enzym nie jest odporny i w gotowanych warzywach zawartość sulforafanu jest niewielka.

Przygotowanie brokuła przed spożyciem powinno zatem polegać na pokrojeniu go i pozostawieniu na kilka godzin, by wytworzył się sulforafan.  Ten związek, inaczej niż  mirozynaza, jest odporny na temperaturę. Dlatego kiedy później ugotuje się warzywo nie traci już ono prozdrowotnych właściwości. To jednak wydłuża proces przygotowania zdrowego posiłku.

Na rynku dostępne są produkty z brokuła, takie jak Brassicare firma Dianafood, które standaryzuje się na substancje czynne. Jest to ekstrakt z warzywa w formie proszkowej, gdzie zawartość glucorafaninu i potencjalna zawartość sulforafanu jest ściśle określona.

Produkt jest naturalny, bezsmakowy i dobrze rozpuszczalny w wodzie. Jego najważniejszymi funkcjami są poprawa detoksykacji wątroby i działanie przeciwbakteryjne. Poniższa grafika prezentuje wpływ produktu Brasiccare na detoksykacyjne działanie wątroby:

wątroba - wpływ detoksykacji

 


Opracowanie:

Jarosław Fiuczek

Doradca d/s surowców spożywczych

Kaczmarek-Komponenty