Olej Palmowy – Właściwości i kontrowersje
Surowiec naturalny pozyskiwany z owoców palmy oleistej, która rośnie głównie w Azji Południowo-Wschodniej. Głównymi dostawcami oleju palmowego na świecie są Indonezja i Malezja, które dostarczają ponad 85% światowego zapotrzebowania.
Olej palmowy jest jednym z najczęściej stosowanych tłuszczy roślinnych w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i chemicznym. Oferuje wiele korzyści takich jak:
- odporność na temperaturę,
- neutralny smak i zapach,
- stabilność oksydacyjną, które pozwalają na łatwe przetwarzanie produktów.
Mimo swoich właściwości, olej palmowy jest krytykowany za negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jego intensywna produkcja wiąże się z niszczeniem lasów deszczowych, a to z kolei prowadzi do:
- zagrażania wielu gatunkom zwierząt,
- zmniejszenia obszaru zajmowanego przez tereny zielone,
- zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.
RSPO The Roundtable on Sustainable Palm Oil
Dlatego też już 20 lat temu, w 2004 roku, powstała pozarządowa organizacja RSPO (The Roundtable on Sustainable Palm Oil). Zrzesza ona odpowiedzialnych plantatorów, producentów i dystrybutorów na rzecz zrównoważonego przetwórstwa oleju palmowego. RSPO opracowało wiele wymagań środowiskowych i społecznych. Muszą być one spełnione, aby uzyskać certyfikat. Certyfikacja obowiązuje w całym łańcuchu dostaw. Oznacza to, że wszystkie organizacje, które miały swój udział w dostarczeniu wyrobu, muszą być w różnym stopniu zaangażowane w działalność RSPO poprzez certyfikację (producenci) lub licencje RSPO (dystrybutorzy).
Zakres certyfikatu RSPO wskazuje rodzaj wdrożonego systemu kontroli certyfikowanych surowców a certyfikacja możliwa jest dla jednego z trzech poniższych modeli:
1. Identity Preserved (IP) – model kontroli pochodzenia produktu zapewniający, że olej pochodzi tylko z jednej, możliwej do zidentyfikowania tłoczni z certyfikatem RSPO.
2. Segregated (SG) – model zezwalający na pochodzenie oleju palmowego z różnych źródeł certyfikowanych RSPO.
3. Mass Balance (MB) – model, w którym dozwolone jest mieszanie produktów. Oleju palmowego z certyfikatem RSPO z produktami nie certyfikowanymi na każdym etapie łańcucha dostaw, pod warunkiem, że ilości są kontrolowane.
Z roku na rok zauważamy rosnące zainteresowanie klientów certyfikowanym tłuszczem roślinnym w postaci oleju palmowego, zwłaszcza tym z certyfikatem SG. Dzieje się tak, ponieważ korzystanie z certyfikowanego oleju palmowego przynosi wiele korzyści producentom wyrobów spożywczych, takich jak zwiększenie sprzedaży, otwarcie się na nowe rynki, gdzie istotna jest dbałość o środowisko, oraz zdobycie szacunku i zaufania coraz bardziej świadomych konsumentów.
Producent posiadający certyfikat i wykorzystujący w swoich produktach certyfikowany olej palmowy ma możliwość znakowania swoich wyrobów znakiem towarowym z rozpoznawalnym logo RSPO.
Jesteśmy członkiem organizacji RSPO i posiadaczem licencji dystrybutora, oferującym wyłącznie certyfikowane oleje palmowe pochodzące ze zrównoważonych upraw. Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, aby poznać ofertę.