Okres letni to odpowiedni czas, aby dogłębnie zadbać i ochronić skórę twarzy, szyi i dekoltu, wykorzystując przy tym siłę aktywnych składników. Latem, cera wystawiona jest na dużą ilość niekorzystnych czynników zewnętrznych np. słońce, czy też klimatyzacja. Dlatego warto postawić na jej dogłębne nawilżenie i odżywienie. Jedną z substancji, która pomaga w odzyskaniu zdrowego i rozświetlonego wyglądu cery jest witamina C.

Witamina C należy do grupy związków przeciwutleniających. Poprzez silne działanie antyoksydacyjne dochodzi do neutralizacji wolnych rodników, które przyczynia się do ochrony organizmu przed ich szkodliwym wpływem (np. uszkodzenie błon komórkowych lub DNA). Czysta postać kwasu askorbinowego łatwo ulega degradacji, dlatego w kosmetykach zwykle można znaleźć go pod różnymi postaciami. Jedną z popularniejszych form jest palmitynian askorbylu, który charakteryzuje się wysoką stabilnością oraz rozpuszczalnością w tłuszczach. Wśród kosmetycznych składów witaminę C można znaleźć również pod postacią estrów askorbylu, a także sodowych lub magnezowych soli fosforanu askorbylu. Zdarza się, że producenci kosmetyków wykorzystują czystą witaminę C. W takim przypadku substancja aktywna zawieszona jest w liposomach, które ułatwiają jej wniknięcie w głąb naskórka. Ponadto liposomy zwiększają trwałość i stabilność tej substancji. W przemyśle kosmetycznym najczęściej można spotkać się z użyciem stężenia 10-20% witaminy C.

Kosmetyki zawierające witaminę C są stosowane w codziennej pielęgnacji od wielu lat. Zauważalnym jest jednak, że rynek z ich udziałem systematycznie się powiększa. Firmy oferują coraz to nowsze formuły, które zwiększają efektywność ich działania np. łącząc witaminę C z kwasem ferulowym, lub dodając witaminę E, która działa w sposób synergistyczny. Zatem za co konsumenci najbardziej kochają ten drogocenny składnik?

Po pierwsze- kremy lub serum zawierające w swoim składzie witaminę C działają odżywiająco i odmładzająco. W tym miejscu należy podkreślić, że witamina ta bierze udział w procesie syntezy fibroblastów- innymi słowy przyczyniają się do produkcji kolagenu i elastyny, których zadaniem jest utrzymanie sprężystości skóry. Z kolei inna forma witaminy C w kosmetyku – tetraizopalmitynian askorbylu (która charakteryzuje się wysoką stabilnością w formulacjach) będzie doskonałym rozwiązaniem dla cer z przebarwieniami. Stosowanie produktów z zawartością tej substancji pozwoli na wyrównanie kolorytu skóry, pozostawiając ją przy tym napiętą i rozświetloną. Kosmetyki zawierające w składzie witaminę C to również doskonałe remedium dla skór naczyniowych. Warto podkreślić, że witamina C uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Efektem takiego działania jest zmniejszenie widocznych zaczerwienień i podrażnień. Dodatkowo surowiec wykazuje silne działanie przeciwzapalne, które wykorzystywane jest w leczeniu skór trądzikowych wraz z substancjami o działaniu bakteriobójczym.

Istotną informacją jest, że kosmetyki z witaminą C mogą być stosowane także przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.W takim przypadku należy pamiętać, aby wybierać niższe stężenia oraz łagodniejsze pochodne. Oczywiście, kosmetyki powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej jednak rekomenduje się aby witaminę C stosować cały rok (pamiętając przy tym o jednoczesnym stosowaniu kremu z filtrem).

Zaleca się jej stosowanie zarówno rano, jak i wieczorem.W przypadku cer wrażliwych w okresie letnim powinno się aplikować mniejsze stężenia oraz stabilniejsze pochodne. Serum
z witaminą C najlepiej jest stosować na oczyszczoną i suchą skórę. Nie rekomenduje się łączenia jej z takimi substancjami jak: kwasy z grupy AHA i BHA, retinoidy czy nadtlenek benzoilu.

Podsumowując, witamina C to popularny surowiec, wykorzystywany od lat w przemyśle kosmetycznym. Ze względu na swoją niską stabilność, w kosmetykach wykorzystywany jest najczęściej pod postacią różnych form (np.: kwas askorbinowy, 3-O etylowany kwas askorbinowy, tetraizopalmitynian askorbylu, glukozyd askorbylu, sól magnezowa i sodowa fosforanu askorbylu) w różnych stężeniach. Najlepiej sprawdzi się u cer narażonych na zanieczyszczenia w powietrzu (mieszkańcy dużych miast), osób palących papierosy, zmagającymi się z problemem przebarwień, cerą naczyniową, zaczerwienieniami, stanami zapalnymi, a także w profilaktyce anti-aging.

Karolina Fajkowska

Kaczmarek-Komponenty posiada w swojej ofercie różne formy surowcowe witaminy C. W celu uzyskania dodatkowych informacji, serdecznie zapraszamy do kontaktu.