Najbardziej dochodowym rynkiem w zakresie pielęgnacji skóry jest rynek skóry dojrzałej. W czasach, kiedy wizerunek jest ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej, zdrowy, młody wygląd skóry jest czymś wysoce pożądanym. Oprócz zdrowej diety, aktywności fizycznej, odpowiedniej higieny snu, klienci szukają rozwiązań na ,,zmarszczki” w kosmetykach. Jakich surowców kosmetycznych szukać w składach kosmetyku, aby utrzymać lub odzyskać młody wygląd?

ODPOWIEDNIE NAWILŻENIE

      “Lepiej zapobiegać niż leczyć” to maksyma, która sprawdza się w wielu dziedzinach, również w kosmetologii. Jednym z elementów profilaktyki zachowania młodego wyglądu skóry jest zadbanie o utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Wraz z wiekiem zmienia się skład bariery hydrolipidowej, dlatego należy wspierać ją od zewnątrz. Zwiększona transepidermalna utrata wody (TEWL) powoduje większą skłonność do odwodnienia skóry. Aby ograniczyć ,,ucieczkę” cennej wody ze skóry, należy zastosować preparaty okluzyjne. Dobrym wyborem dla skóry dojrzałej będą oleje, między innymi olej z daktylowca pustynnego. Olej zawiera naturalnie dużą ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania bariery skórnej. Dodatkowo, dzięki efektowi ,,dry touch” nie zostawia tłustej, nieprzyjemnej warstwy na skórze, ale nadaje przyjemną gładkość.
Możemy również dostarczać składników do budowy cementu międzykomórkowego, bariery hydrolipidowej czy NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego. Pomogą w tym surowce takie jak Sodium PCA, Mleczan sodu, Arginina, Kwas asparaginowy, PCA, Glicyna czy ceramidy, które sprzyjają utrzymywaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry.
Warto szukać na rynku surowców nawilżających zapewniających wszechstronne działanie. Świetnym przykładem jest skwalen pozyskiwany metodą upcyclingową z oliwek. Poza ekologicznym sposobem otrzymywania, na który klienci coraz bardziej zwracają uwagę, posiada także doskonałe właściwości. Chroni przed utratą wilgoci, zmniejsza TEWL, wzmacnia płaszcz hydrolipidowy skóry. Surowiec ma działanie przeciwzapalne, gdyż ogranicza uwalnianie cytokin prozapalnych, a także zmniejsza rumień. Neutralizuje wolne rodniki w skórze oraz stymuluje produkcję innych antyoksydantów, takich jak dysmutaza ponadtlenkowa i glutation.

ANTYOKSYDACJA

      Kolejnym elementem profilaktyki przeciwstarzeniowej jest działanie antyoksydacyjne. Wolne rodniki niekorzystnie oddziałują na skórę niszcząc cement międzykomórkowy, włókna kolagenowe i elastynowe. Skóra staje się sucha, skłonna do podrażnień, zmniejsza się jej elastyczność i dochodzi do powstawania zmarszczek. Aby temu zapobiec, warto rozważyć stosowanie antyoksydantów. Bardzo silnym antyoksydantem jest Resweratrol, który połączony z systemem przenikania, pozwala dotrzeć w głąb komórek przez błony komórkowe już w 15 minut. Dodatkowo, w połączeniu z niacynamidem, zapewnia doskonałe właściwości rozjaśniające, co przysłuży skórze dojrzałej z zaburzonym kolorytem.
Antyoksydantów warto szukać w świecie roślin, które doskonale przystosowują się do niekorzystnych warunków życia. Ekstrakt z 3 wodorostów (Pelvetia Canaliculata, Ascophyllum Nodosum, Himanthalia Elongata), bogaty w alginat oraz antyoksydanty zapewnia aktywność antyoksydacyjną zwiększoną o 34% (dla 2-procentowego roztworu), a także zwiększenie syntezy kolagenu o 50%, hamowanie syntezy elastazy o 68% i hamowanie procesu glikacji o 63%.
Kolejnym świetnym przykładem naturalnego antyoksydantu jest oliwa z oliwek. Pozyskiwane z niej metodą upcyclingu surowce zawierają aż 25% Hydroksytyrozolu, który jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów.

OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA

      Jednym z czynników, który najszybciej przyspiesza starzenie się jest promieniowanie UV. Z tego powodu warto stosować kosmetyki zapewniające ochronę przed promieniowaniem. Rynek kosmetyków naturalnych ciągle się rozrasta, dlatego warto rozważyć stosowanie w kosmetykach filtrów mineralnych takich jak tlenek cynku. Czasy, kiedy był to surowiec kłopotliwy w aplikacji już mijają, teraz dzięki odpowiednim technologiom przy jego produkcji, łatwo wprowadzić go do receptury, a także uniknąć efektu bielenia i świecenia skóry. Tlenek cynku występuje przede wszystkim w formie proszku lub dyspersji.
Nie tylko filtry przeciwsłoneczne zapewniają ochronę przed niekorzystnym wpływem promieniowania. Mikroorganizmy żyjące na naszej skórze mają bezpośredni wpływ na jej fotostarzenie. Po ekspozycji na promieniowanie UV mogą wytwarzać niekorzystne cząsteczki dla naszej skóry. Rozwiązaniem jest mieszanka składników pochodzących z komórek macierzystych granatu i bawełny, która zwalcza fotostarzenie wywołane przez drobnoustroje dzięki modulacji efektu promieniowania UV na mikrobiotę.
Różne zanieczyszczenia powietrza takie jak promieniowanie ultrafioletowe (UV), wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), lotne związki organiczne, tlenki, cząstki stałe, metale ciężkie wpływają na skórę i jej wygląd. Zanieczyszczenia te indukują stres oksydacyjny. Surowcem zapewniającym działanie ochronne na wszystkie wyżej wymienione czynniki jest miękka pachnąca oleożywica zwana “Elemi”, otrzymywana z pnia Kanarecznika zwyczajnego z obszarów Malezji. Tworzy ona niewidoczny, ochronny film na skórze zapobiegając przenikaniu zanieczyszczeń i metali ciężkich. Działa jak absorber promieniowania UV, surowiec wykazuje znaczną absorpcję w całym zakresie promieniowania tj. UVA, UVB i UVC.

INFLAMMAGING

      Niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, rozbudowana, drażniąca pielęgnacja domowa… coraz częściej poruszanym aspektem w kontekście starzenia się jest proces przewlekłego stanu zapalnego. Inflammaging to starzenie się skóry wskutek przewlekłego stanu zapalnego o niskim nasileniu. Aby ograniczyć jego negatywne skutki w skórze, warto szukać w pielęgnacji domowej surowców o działaniu przeciwzapalnym. Badania wskazują, że ekstrakt roślinny z kwiatów elektrycznej jeżówki (Spilanthes Acmella Flower Extract) może zmniejszać reakcję czynników prozapalnych, takich jak TNF-α i MCP-1, hamując w ten sposób inicjację kaskady zapalnych szlaków sygnalizacyjnych. Hamuje także metaloproteinazy macierzy zewnątrzkomórkowej i działa rozjaśniająco.
Wyciąg z kłącza kurkumy charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwzapalnymi, a także regeneracyjnymi. Doskonale wpływa również na wypłycenie drobnych zmarszczek i walkę z negatywnymi skutkami stresu oksydacyjnego.

WYGŁADZENIE ZMARSZCZEK

      Jeśli na naszej skórze są już widoczne oznaki starzenia, możemy wykorzystać silne właściwości wygładzające surowców kosmetycznych. Natychmiastowe działanie liftingujące, czyli Botox like effect wykazuje surowiec przeciwzmarszczkowy o kompleksowym działaniu w składzie którego znajdziemy:

  • Caulerpa Lentiillifera – alga, tzw zielony kawior, bogaty w składniki odżywcze. Dodatkowo długofalowo stymuluje syntezę kolagenu.
  • Nephthea Columnaries- Hydrolizowany koralowiec, który wzmacnia procesy ochronne skóry i przyspiesza jej regenerację.
  • Nephthea Columnaries- Hydrolizowany koralowiec, który wzmacnia procesy ochronne skóry i przyspiesza jej regenerację,

      Warto też zwrócić uwagę na przeżywający aktualnie renesans peptyd miedziowy. Posiada on szereg właściwości korzystnych dla skóry, między innymi stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, w krótkim czasie wygładza skórę oraz wspomaga gojenie ran.
Również inne peptydy, takie jak Elaself, wpływają pozytywnie na wygląd skóry dojrzałej. Peptyd ten zawiera syntetyczny analog ludzkiego pentapeptydu (sh-Pentapeptide-3), który naśladuje fragmenty białka MFAP-4, jednego z kluczowych regulatorów produkcji kolagenu.            Pozytywnie wpływa na syntezę białka MFAP-4 produkowanego przez fibroblasty, a także produkcję kolagenu. Ponadto białko MFAP-4 jest niezbędne do tworzenia elastycznych włókien poprzez łączenie ich ze sobą. Prowadzi to do poprawy elastyczności skóry o 30% oraz zmniejszenia widoczności drobnych linii i zmarszczek, co jest niezbędne do utrzymania młodzieńczego wyglądu skóry.
Nie można również zapomnieć o kwasie hialuronowym o różnej wielkości cząsteczek, który nie tylko wygładzi zmarszczki, ale również doskonale nawilży skórę i w zależności od sposobu otrzymywania wykaże szereg innych korzystnych aspektów dla skóry.

      Dzięki szerokiemu wyborowi surowców kosmetycznych, znajdujemy coraz lepsze rozwiązania w pielęgnacji skóry dojrzałej. Warto sięgać po surowce o udokumentowanej skuteczności od sprawdzonych dostawców surowców kosmetycznych.

Autor: Monika Kwiatkowska

Jeśli są Państwo zainteresowani którymś z wyżej wymienionych składników aktywnych, firma Kaczmarek-Komponenty posiada je w swojej ofercie, dlatego serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.

____

Aleksandra Błaszkowiak – Doradca ds. surowców kosmetycznych

e-mail: a.blaszkowiak@komponenty.eu

Georgina Kaczyńska Doradca ds. surowców kosmetycznych

e-mail: g.kaczynska@komponenty.eu

Joanna Makowska –  Doradca ds. surowców kosmetycznych

e-mail: j.makowska@komponenty.eu