Na polskim rynku kosmetycznym pojawił się nowy, naturalny surowiec, który skutecznie redukuje nieprzyjemny zapach ciała.

Jest nim innowacyjny składnik, Deobiome NoniPRCF wyprodukowany z komórek macierzystych rośliny Morinda citrifolia. To skuteczna i ekologiczna alternatywa dla konwencjonalnych formulacji  antyperpirantów obecnych na rynku.

Hiszpańska firma kosmetyczna Vytrus Biotech, której wyłącznym polskim dystrybutorem jest Kaczmarek-Komponenty,  specjalizuje się w hodowli roślinnych komórek macierzystych dla sektora kosmetycznego. Jednym z prowadzonych przez zespól badawczy projektów było znalezienie alternatywy dla powszechnie stosowanych formulacji dezodorantów. Wyzwaniem było znalezienie takiego składnika, który skutecznie, ale z poszanowaniem mikrobiomu skóry i jej  naturalnych funkcji fizjologicznych, pozwoli zachować skuteczność powszechnie  stosowanych dezodorantów. Rynek antyperspirantów  jest nadal zdominowana przez dwie „klasyczne”, ale nie pozbawione  mankamentów formulacje: dezodoranty, w których zastosowano mało przyjazne  dla  skóry produkty alkoholowe i środki bakteriobójcze, „zakrywające” zapach ciała zawartymi w sobie perfumami oraz te oparte na solach aluminium, które blokują ujścia gruczołów potowych tym samym pozbawiając nasz organizm jego naturalnych funkcji fizjologicznych.

Vytrus Biotech znalazła alternatywę dla stosowanych powszechnie rozwiązań i wprowadza na rynek nowy biologiczny składnik antyperspirantów, który skutecznie, bez uszczerbku dla skóry, redukuje nieprzyjemny zapach ciała. Tajemnicą tego komponentu jest innowacyjny składnik, Deobiome NoniPRCF, wyprodukowanyz komórek macierzystych rośliny Morinda citrifolia (Rys.1)

(rys.1) Morinda citrifolia

Rys.1  Morinda citrifolia

 

Deobiome Noni PRCF łączy innowacyjne zastosowanie prebiotyków z najnowszą technologią komórek macierzystych roślin, związanych z oddziaływaniem na mikrobiom skóry. Działanie produktu opiera się na dwóch współdziałających aktywnościach:

– biologicznej, za którą odpowiedzialna jest roślina z Azji Południowo-Wschodniej (Indonezja) i Australii Morinda citrifolia, znana jako Noni. Jest ona stosowana na całym świecie ze względu na wiele interesujących właściwości: przeciwgrzybiczych, przeciwrobaczych, przeciwbólowych, przeciwzapalnych i immunostymulujących. Pomaga także w chorobach skóry, zaburzeniach układu moczowego, gorączce, cukrzycy i wielu innych. Skoncentrowane metabolity roślinnych komórek macierzystych z Morinda citrifolia są bogate w specyficzne frakcje terpenów. Ten koktajl molekularny ma na celu skuteczne zakłócenie sieci mikrobiologicznych, tzw. Quorum Sensing oraz kontrolę tworzenia się związków wytwarzanych przez bakterie komensalne skóry. Produkt ten jest bogaty w tzw. „anty-Quormony” i wykazano, że jest w stanie zablokować komunikację między kluczowymi bakteriami biorącymi udział w powstawaniu przykrego zapachu pod pachami i tworzenia przez nich biofilmów.

– prebiotycznej, którą zawdzięcza działaniu innowacyjnego koktajlu prebiotycznego opartego na polisacharydach. Mikroorganizmy traktują je jako alternatywę i łatwiejszą w metabolizowaniu substancję odżywczą i przestawiają swój metabolizm z lipidów, na cukry, dzięki czemu powstające produkty przemiany bakterii są bezwonne, inaczej niż w przypadku metabolizmu lipidów.

Rys. 2 Mechanizm działania Deobiome NoniPRCF

Rys. 2  Mechanizm działania Deobiome NoniPRCF

 

Jak wygląda aktywność biologiczna Deobiome Noni PRCF?

W celu przetestowania składnika aktywnego przeprowadzono kilka testów in vitro. Wśród tych testów oceniono stopień hamowania wzrostu kolonii bakterii (tworzenie się biofilmu jest pierwszą konsekwencją aktywacji Quorum Sensing) na Corynebacterium striatum poprzez barwienie fluorescencyjne i laserową skaningową mikroskopię, (Rys. 3).Wyniki jednoznacznie pokazały zahamowanie tworzenia kolonii bakteryjnych aż do 99%.

Rys. 3 Analiza tworzenia biofilmu na Corynebacterium striatum

Rys. 3 Analiza tworzenia biofilmu na Corynebacterium striatum

W innym teście in vitro badano współwystępowanie różnych rodzajów bakterii na płytce, przy braku i obecności Deobiome Noni PRCF, w celu zweryfikowania, że żywotność i różnorodność mikrobiologiczna zostały utrzymane w obecności składnika aktywnego (Rys. 4).

Rys. 4 Analiza zgodności Deobiome NoniPRCF z mikrobiomem skóry

Rys. 4 Analiza zgodności Deobiome NoniPRCF z mikrobiomem skóry

Ocena kliniczna

W celu wykazania skuteczności składnika przeprowadzono 3 testy in vivo. W pierwszym wzięło udział 19 ochotników płci żeńskiej i męskiej (w wieku 20-56 lat), którzy zastosowali krem placebo i krem z 1% Deobiome Noni PRCF, oceniono stopień redukcji zapachu pod pachami. Zaobserwowano, że średnie natężenie zapachu zostało zmniejszone o 30% w stosunku do początkowego leczenia, a w dalszych etapach, aż do 82% (Rys. 5).

Rys. 5 Kliniczna ocena redukcji intensywności zapachu

Rys. 5 Kliniczna ocena redukcji intensywności zapachu

Pełnozakresową analizę molekularną przeprowadzono za pomocą chromatografii gazowej w połączeniu ze spektrometrią masową (GC-MS), w której całkowita ilość związków zapachowych zmniejszyła się o 39%, a specyficzne cząsteczki zapachowe zostały istotnie zredukowane w porównaniu z placebo. Na poniższym rysunku przedstawiono stopień redukcji grup związków dzięki substancji aktywnej (rys. 6).

Rys. 6 Kliniczna ocena redukcji nieprzyjemnie pachnących cząsteczek lotnych

W drugim badaniu in vivo zbadano intensywność pocenia się pod pachami. W teście wzięło udział 8 ochotniczek i ochotników (28-62 lat), którzy stosowali krem placebo i krem z 1% Deobiome NoniPRCF, wykazując, że składnik aktywny nie zmieniał intensywności pocenia (nie stwierdzono istotnych statystycznie różnic w stosunku do zastosowanego placebo) (Rys. 7).

Rys. 7 Kliniczna ocena intensywności pocenia się pod pachami

Rys. 7 Kliniczna ocena intensywności pocenia się pod pachami

W trzecim badaniu in vivo oceniono redukcję zapachu stóp u 10 ochotniczek i ochotników (23-57 lat), którzy zastosowali krem placebo i krem z 1% Deobiome Noni PRCF, wykazując redukcję średniego natężenia zapachu stóp o 22% w stosunku do początkowego pomiaru, zmniejszając go aż do 47%. Składnik aktywny Deobiome Noni PRCF jest innowacyjnym surowcem dezodorującym, który szanuje skórę, mikrobiom i jednocześnie nie zakłóca jej naturalnych funkcji fizjologicznych. Nie hamuje wydzielania potu, ale znacząco powstrzymuje powstawanie przykrego zapachu.

Wykonany z komórek macierzystych rośliny Morinda citrifolia, Deobiome Noni PRCF stanowi wielki postęp naukowy w leczeniu nieprzyjemnego zapachu ciała pozwalając producentom kosmetyków stworzyć prawdziwie biologiczny dezodorant na rynku.

Ten składnik kosmetyczny, oferowany w Polsce wyłącznie przez Kaczmarek-Komponenty,  ma różne zastosowania w przemyśle kosmetycznym: dezodoranty pod pachy (roll-on, kremy, żele), dezodoranty do stóp (żele, serum, kremy), zabiegi na skórę głowy i ciała (balsamy dezodorujące ciało, wszelkie produkty myjące). Warto rozważyć wprowadzenie tego wyjątkowego i bezpiecznego komponentu do wszystkich linii ekologicznych kosmetyków, ale również rozważyć zastosowanie Deobiome Noni PRCF  jako korzystną nową formulację w istniejących na rynku antyperspirantach.


Opracowanie:

Aleksandra Błaszkowiak
Doradca Handlowy ds. Surowców Kosmetycznych