Kwas hialuronowy

KWAS HIALURONOWY – PRAWDY I MITY

Kwas hialuronowy to niewątpliwie jeden z najczęściej używanych surowców kosmetycznych. Pomimo szerokiego zastosowania tego surowca często pojawiają się wątpliwości, jak prawidłowo nazywać ten surowiec. W tym artykule odpowiadamy na to dość często zadawane nam pytanie.

EKSTRAKT DROŻDŻOWY JAKO BRĄZOWY BARWNIK W SŁODKICH APLIKACJACH

Ekstrakt z drożdży jest naturalnym rozwiązaniem zapewniającym zdrowsze produkty o wspaniałym smaku. To  składnik o ogromnej mocy który posiada właściwości redukcji cukru, odkrywa bogactwo i wydobywa smak, zapewnia smak umami (piąty smak) i daje uczucie pełności w ustach, poprzez poprawę ogólnego smaku przepisu.

FLEKSITARIANIZM A SUROWCE DLA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO

Nietrudno zauważyć, że w ostatnich latach spopularyzowała się dieta wegańska i wegetariańska. Nie wnikając w przyczyny wyboru przez konsumentów takich decyzji żywieniowych (względy ideologiczne, ekologiczne, zdrowotne etc.), zauważyć należy, że proces zmian – choć pozornie szybki – jest jednak wolniejszy niż mogłoby się wydawać, ale fleksitarianizm wzrasta na tym tle najszybciej.

Trendbook Kosmetyczny Kaczmarek – Komponenty 2022

To już kolejny trendbook, w którym dzielimy się naszymi spostrzeżeniami dotyczącymi trendów i nowości na rynku kosmetycznym. Opieramy je zarówno na zaobserwowanych tendencjach widocznych wśród konsumentów, jak i wiedzy, którą dzielą się z nami nasi dostawcy z całego świata. Mamy nadzieję, że zawarte w tym trendbooku informacje będą dla Państwa zarówno interesujące, jaki inspirujące.